Bankdagi omonatlarni himoya qilish kafolatlari to‘g‘risida
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan 18.02.2025 yil kuni imzolangan “Banklardagi omonatlarni himoya qilish kafolatlari to‘g‘risida”gi qonunga asosan omonatchilar uchun bir qancha quyidagi yangi kafolatlar joriy etildi:
-  Kafolatlangan omonat miqdori endi bitta bankdagi har bir omonatchi uchun 200 million so‘mni tashkil etadi. Ushbu Qonunda belgilangan kompensatsiya miqdori fuqarolarning ushbu Qonun kuchga kirgan sanadan oldin qo‘yilgan omonatlariga nisbatan tatbiq etilmaydi, bundan quyidagilar mustasno:
-    ushbu Qonun kuchga kirganidan keyin summalari kompensatsiya miqdoridan ortiq miqdorda oshirilgan va qaytarish muddati uzaytirilgan omonatlar;
-    qaytarilishi birinchi talab bo‘yicha amalga oshiriladigan omonatlar va boshqa talablar.
Ushbu Qonun kuchga kirgan sanada litsenziyasi chaqirib olingan banklarda kafolatlash obyektlari bo‘yicha haq to‘lash litsenziya chaqirib olingan paytda amalda bo‘lgan qonunchilikka muvofiq amalga oshiriladi.
-  Omonatingiz 200 million so‘mdan kam bo‘lsa, u to‘liq kafolatlanadi;
-  Endilikda kafolatlar nafaqat jismoniy shaxslarga, balki tadbirkorlik subyektlariga, jumladan, yakka tartibdagi tadbirkorlarga ham tegishli.
Nega depozit kafolati kerak?
-  Omonatchilarni himoya qilish: Bank tugatilgan taqdirda omonatchilar o‘z mablag‘larini qaytarishlari mumkin bo‘ladi;
-  Raqobatni rag‘batlantirish: Banklar yuqori foiz stavkalari orqali emas, balki barqaror faoliyati orqali raqobatlashadi.
Omonatingiz 200 million so‘mdan oshsa nima qilish kerak?
-  Belgilangan kafolat miqdori kattaroq miqdorlarni joylashtirishni taqiqlamaydi. Pulni bankda saqlash uyda saqlashdan ko‘ra xavfsizroq va foydaliroqdir;
-  Kafolatlangan miqdor faqat bank tugatilgan taqdirda amal qiladi. Boshqa hollarda, banklar o‘z majburiyatlarini bajarishda davom etadilar.
Kompensatsiyani to‘lash muddati:
-  Ilgari omonatlarni qaytarish muddati 83 kun bo‘lgan bo‘lsa, endi u 20 ish kuniga qisqartirildi va bosqichma-bosqich 7 ish kuniga qisqartiriladi;
-  Pulingizni belgilangan muddatda olishga ulgurmasangiz ham, o‘zingizga qulay vaqtda Agentlikdan olishingiz mumkin bo‘ladi.

О гарантиях защиты вкладов в банках
В соответствии с Законом «О гарантиях защиты вкладов в банках», подписанным Президентом Республики Узбекистан 18 февраля 2025 года, для вкладчиков введены следующие новые гарантии:
- Размер гарантированного вклада теперь составляет 200 миллионов сумов для каждого вкладчика в одном банке. Данное требование применяется к новым депозитам, размещённым после вступления закона в силу;
- Вклады, открытые до вступления закона в силу, независимо от их суммы, полностью гарантируются;
- Если сумма вашего вклада не превышает 200 миллионов сумов, он будет полностью застрахован;
- Теперь гарантии распространяются не только на физических лиц, но и на субъекты предпринимательства, включая индивидуальных предпринимателей.
Зачем нужна гарантия по вкладам?
- Защита вкладчиков: В случае ликвидации банка вкладчики смогут вернуть свои средства;
- Стимулирование конкуренции: Банки будут конкурировать не за счёт высоких процентных ставок, а благодаря стабильности своей деятельности.
Что делать, если ваш вклад превышает 200 миллионов сумов?
- Ограничение на сумму гарантированного вклада не запрещает размещать более крупные суммы. Хранение денег в банке безопаснее и выгоднее, чем хранение дома;
- Гарантированная сумма применяется только в случае ликвидации банка. В остальных ситуациях банки продолжают выполнять свои обязательства перед вкладчиками.
Сроки выплаты компенсации:
- Ранее срок возврата вкладов составлял 83 дня, теперь он сокращён до 20 рабочих дней и постепенно будет уменьшен до 7 рабочих дней;
- Даже если вы не успеете получить средства в установленный срок, вы сможете забрать их в удобное для вас время через Агентство.
Все ваши вклады в нашем банке застрахованы!
АО Ziraat Bank Uzbekistan входит в перечень банков, зарегистрированных в реестре Государственного учреждения «Агентство по гарантированию вкладов», осуществляющего гарантию вкладов граждан в банках. С данной информацией можно ознакомиться, перейдя в раздел «РЕЕСТР» на официальном сайте, указанном ниже.